Relacja z wydarzenia

Relacja: 8 Kongres Innowacyjnej Gospodarki

13.11.2017

8 Kongres Innowacyjnej Gospodarki za nami! 9 listopada w Warszawie niemal 40 prelegentów i ponad 550 uczestników spotkało się, aby rozmawiać o gwałtownych zmianach gospodarczych, społecznych i technologicznych i szukać inspiracji dla tworzenia nowych rozwiązań w tych obszarach. Nowa formuła Kongresu, nastawiona na jak największe zaangażowanie uczestników sprawiła, że Kongres przebiegał w atmosferze spotkania networkingowego, a nie typowej konferencji.

Podczas #KIG8 skupiono się na trzech kluczowych obszarach, których zachodzące aktualnie zmiany dotykają najmocniej: systemie gospodarczym, rynku pracy oraz komunikacji i technologii. Kongres otworzyło wystąpienie wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego.

Gośćmi specjalnym części poświęconej zmianom systemu byli Jeremy Rifkin, amerykański ekonomista, autor bestsellerowych książek przetłumaczonych na 35 języków, doradca światowych przywódców: Angeli Merkel, kolejnym przewodniczącym Komisji Europejskiej czy władzom Chin oraz Jan Zielonka, profesor polityki europejskiej na uniwersytecie oksfordzkim. Obaj goście poruszyli tematy związane z postępującym rozwojem nieformalnych sieci współpracy i ekonomii współdzielenia. Jeremy Rifkin zwracał uwagę na konsekwencje tych zjawisk m.in. dla polityki energetycznej, a Jan Zielonka skupił się na koniecznych zmianach modelu współpracy w ramach Unii Europejskiej.

Podczas dyskusji o zmianach na rynku pracy rozmawiano o takich rozwiązaniach jak akcjonariat pracowniczy czy bezwarunkowy dochód podstawowy. Gościem specjalnym tej części Kongresu był Corey Rosen, założyciel Narodowego Centrum Badań nad Akcjonariatem Pracowniczym i światowy autorytet w tej dziedzinie. Wystąpią również przedstawiciele koncernów będących współwłasnością pracowników, m.in. Auchan i Leroy Merlin, a także autorzy społecznej ustawy o akcjonariacie. O bezwarunkowym dochodzie podstawowym opowiedziała m.in. ambasador Finlandii w Polsce, Hanna Lehtinen.

Ostatni blok Kongresu poświęcony był przemianom technologicznym, a co za tym idzie – komunikacyjnym. Gościem specjalnym tej części był Oliver Luckett, przedsiębiorca, autor bestsellerowej książki „The Social Organism: A Radical Understanding of Social Media to Transform Your Business and Life”. Oprócz wystapienia gościa specjalnego, Luckett poprowadził także warsztat dotyczący zarządzania społecznościami internetowymi, w którym uczestniczyło ponad 80 osób. W ramach tej części odbyła się także debata na temat zjawiska fake newsów i tego jak z nimi walczyć, w której uczestniczyli przedstawicielki i przedstawiciele polskich mediów i organizacji pozarządowych.

Uczestnicy i uczestniczki Kongresu, poza wysłuchaniem wystąpień i debat czy udziałem w warsztatach, mieli także okazję do kupienia książek gości specjalnych na stoiskach wydawnictw
i otrzymania podpisów autorów oraz do rozmów z partnerami Kongresu na przygotowanych przez nich stoiskach, a także korzystania z dużej przestrzeni wypoczynkowo-networkingowej.

 

Zobacz również relację z poprzednich edycji

Sprawdź!